ثبت شرکت دانش‌بنیان

دانش توسط شرکت دانش‌بنیان از مرحله ایده به بازار می‌رسد. اما دانش‌بنیان شدن، یعنی کسب صلاحیت لازم برای تولید محصولات یا خدمات دانش‌بنیان، مراحل و ضوابطی دارد. آیا هر ایده دانشی را می‌توانیم در قالب شرکت دانش‌بنیان تولید و تجاری کنیم؟ آیا شرکت‌های دانش‌بنیان طبق قانون طبقه‌بندی خاصی دارند؟ برای ثبت شرکت دانش‌بنیان به کجا باید مراجعه کنیم و چه شرایط و مدارکی لازم است؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا درباره شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر بدانید.

ثبت برند و ثبت شرکت ثبتی شو

تفاوت شرکت دانش‌بنیان با سایر شرکت‌ها چیست؟

شرکت دانش‌بنیان بر اساس یک محصول یا خدمت دانشی ثبت شده است. یعنی تنها چیزی که این نوع شرکت‌ها را از سایر شرکت‌های فعال در اقتصاد کشور متمایز می‌کند، سرمایه دانشی آن‌ها است. شرکت‌های دانش‌بنیان محصول یا خدمتی را تولید یا عرضه می‌کنند که با توجه به ضوابط تعیین شده، شرایط تجاری‌سازی و حمایت‌های قانونی لازم را دارند. البته طبق آئین‌نامه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید محصولات دانشی و خود این شرکت‌ها طبقه‌بندی مختلفی دارند.

برای ثبت شرکت دانش‌بنیان چه باید کرد؟

 • باید شرکتی ثبت شده داشته باشید: ثبت شرکت دانش‌بنیان یعنی تأیید شدن در ارزیابی قانونی مربوط به داشتن صلاحیت‌های لازم برای شناخته شدن به‌عنوان دانش‌بنیان. لذا برای این کار لازم است ابتدا شرکتی را ثبت کرده باشید و آن را با توجه به محصول یا خدمتتان، وارد فرآیند ارزیابی دانش‌بنیانی کنید.

 • باید محصول یا خدمتتان ویژگی‌های دانش‌بنیانی داشته باشد: آئین‌نامه‌های شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان تعاریف مشخصی را برای دانش‌بنیان دانسته شدن محصول یا خدمت تعیین کرده‌اند. عدم انطباق محصول یا خدمت با این شرایط منجر به رد شدن تقاضا می‌شود. این شرایط به شرح زیر هستند.

 • محصول یا خدمت دانش‌بنیان باید به‌سختی قابل کپی‌برداری باشد.

 • محصول یا خدمت دانش‌بنیان باید حاصل فعالیت‌های تحقیق و توسعه باشد و با توجه به سطح تولید، مراحل فنی یا آزمایشگاهی لازم را گذرانده باشد.

 • محصول یا خدمت باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بتوانیم آن را از نظر دانشی پیچیده بدانیم. یعنی کیفیتی تخصصی در محصول یا خدمت که فرآیندهای آزمایشگاهی یا تولیدی برای دستیابی به آن لازم باشند.

 • محصولات در مرحله تولید باشند یا دست‌کم نمونه‌ای آزمایشگاهی از آن‌ها تولید شده باشد. خدمات دانش‌بنیان نیز باید اسناد فروش مربوطه را داشته باشند.

 • ثبت‌نام در سامانه ارزیابی: در صورتی‌که شرایط فوق را داشته باشید می‌توانید با مراجعه به سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به نشانی «https://reg.daneshbonyan.ir» نسبت به ورود یا بارگذاری اطلاعات لازم برای ارزیابی اقدام نمایید.

نگران تعداد سیلاب های نام شرکت خود نباشید ما بهترین پیشنهاد را به شما ارائه می دهیم.

انواع شرکت‌های دانش‌بنیان کدامند؟

با توجه به گستردگی سطح فعالیت شرکت دانش‌بنیان، ماهیت و پیچیدگی محصول یا خدمت و نتایج ارزیابی کلی، شرکت‌های دانش‌بنیان طبق ضوابط مربوطه در انواع زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

 • شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا: این شرکت‌ها دست‌کم یک کالا یا خدمت یا فرآیند/تجهیز تولید را با فناوری مربوطه و به شرط داشتن معیارهای لازم، توسعه داده‌اند. شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا در دو سطح اول و دوم تقسیم می‌شوند. در هر دو سطح فعلاً درآمدی وجود ندارد. لذا اظهارنامه مالیاتی نیز ارائه نمی‌شود. تنها تفاوت این دو نوع شرکت دانش‌بنیان در سطح فناوری آن‌ها است.

 • شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی: این شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند با توسعه محصول یا خدمت دانشی، آن را به سطحی از فروش و درآمدزایی برسانند. شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی به انواع زیر تقسیم می‌شوند.

نوع یک: دست‌کم 25 درصد درآمد این شرکت‌ها از فروش کالا یا خدمات متناسب با سطح فناوری تعیین شده، تأمین می‌شود.

نوع دو: دست‌کم یک کالا یا خدمت یا فرآیند/تجهیز تولید را با فناوری مربوطه و به شرط داشتن معیارهای لازم، توسعه داده‌اند.

مجری: دست‌کم یک پروژه مهندسی، پیمانکاری و ساخت را اجرا می‌کنند؛ به شرط آن‌که حداقل 10 درصد قیمت قراردادهای پروژه از بخش‌های متناسب با معیارهای تعیین شده تأمین شود.

شرایط محصول یا خدمت برای ورود به ارزیابی شرکت دانش‌بنیان کدامند؟

طبق مقررات، محصول یا خدمت باید سه شرط محصول یا خدمت دانش‌بنیان را به شرح زیر داشته باشد.

 • داشتن سطح فناوری متوسط و متوسط رو به بالا به تشخیص مرجع مربوطه

 • در مرحله تولید نهایی یا آزمایشگاهی بودن

 • طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه اعم از مهندسی معکوس یا انتقال فناوری

نتیجه‌گیری

شرکت‌های دانش‌بنیان به‌واسطه سرمایه دانشی به تجاری‌سازی ایده‌های خام علمی می‌پردازند. برای ثبت شرکت دانش‌بنیان، شرکت و محصول باید ویژگی‌هایی داشته باشند که در ضوابط مربوطه به‌طور دقیق مشخص شده‌اند.
اگر سطح فناوری و نوع محصول یا خدمت در مراحل ارزیابی شرکت دانش‌بنیان، شرایط نوپایی را داشته باشد، به‌منظور حمایت لازم برای توسعه و تجاری‌سازی محصول، معافیت‌های مالیاتی و مشوّق‌های قانونی در نظر گرفته می‌شوند.

ما این زمان را برای شما کوتاه می کنیم !

همین حالا شرکت خود را ثبت نمایید !

با تکمیل فرم ذیل کارشناسان ثبتی ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند. در صورت نیاز به ارسال مدارک میتوانید از بخش پائین مدارک خود را ارسال نمایید.

  اسکرول به بالا